Typy uzamykacích mechanismů pro nože
Pokud jste někdy kupovali kapesní nůž pro každodenní nošení, víte, že máte na výběr z ohromujícího množství možností. Snažit se pochopit různé typy nožů a jejich jemné rozdíly může být matoucí. Z mnoha faktorů, které je třeba zvážit při výběru něčeho tak osobního, jako je nůž, je jeho uzamykací mechanismus jedním z nejdůležitějších. Před investováním do kvalitního nože byste měli vědět, jaký typ zámku, pokud nějaký, byste měli mít v závislosti na vašich potřebách a preferencích.
V tomto článku vám ukážeme některé z nejběžnějších typů uzamykacích mechanismů, které najdete u žádaného nože EDC. Objevíte výhody nože, který se zamyká, jaký typ se nejlépe hodí pro vaše EDC a jak fungují.
Friction (třecí mechanismus)
Friction nože jsou praktické, jednoduché a intuitivní.
Nazvat nůž třecím zámkem ve skutečnosti neříká celý příběh. Nože s třecím zámkem se totiž ve skutečnosti vůbec nezamykají. Když je zavřený, z čepele vyčnívá dlouhý konec. Otočte čepel do otevřené polohy a to je vše. V jistém smyslu jde o uzamykací systém, protože vaše ruka zabrání zavření čepele během používání.
Jednou z hlavních výhod těchto typů nožů je jejich legálnost. Jsou také příjemné na nošení, protože jsou jednoduché a snadno se používají. Ale stojí za to zopakovat, že tyto nože nemají skutečný zámek, takže nejsou nejlepší pro náročnější úkoly.
Výhody: Legálnost, jednoduchost použití
Nevýhody: Nevhodné pro náročnější úkoly, vyšší možnost poranění nechtěným zavřením čepele na prsty, nevhodné pro bodání, nutno dávat pozor na směr řezu
Zámek s otočným kroužkem - Virobloc – primárně firma Opinel
Nože s kroužkovým zámkem jsou jednoduché, jedinečné a intuitivní. Nože s kroužkovým zámkem mnoho firem vůbec nevyrábí. Nejoblíbenější značku kroužkového nože vyrábí Opinel (v minulosti však Cold Steel vyráběl také vlastní verzi). Kroužkový límec kolem rukojeti čepele se volně otáčí, což umožňuje zajištění v otevřené nebo zavřené poloze. Tento systém vyniká svou jednoduchostí a snadností ovládání, ale za cenu, pokud jde o demontáž. Opinel jej nazval zámkem Virobloc.
Výhody: Jednoduchost použití i pro člověka, který běžně nepoužívá zavírací nože, legálnost v mnoha zemích, dobrá bezpečnost pojistky
Nevýhody: Potřebná manipulace s použitím obou rukou pro otevření a zavření nože
Slipjoint - Kluzný kloub
Nože s kluzným kloubem jsou klasické, spolehlivé a tradiční.
Nože s kluzným kloubem jsou nože bez aretace. Kluzné klouby využívají napnutou hřbetní tyč k držení čepele v otevřené nebo zavřené poloze. Buďte opatrní při řezání s kluzným kloubem. Jakékoliv napětí na hřbetu čepele by ji mohlo potenciálně uzavřít přímo na vašich prstech, avšak je mnohem bezpečnější používat Slipjoint než Friction.
Výhody: Legálnost ve většině světa, jednoduchost
Nevýhody: Nejedná se o skutečný uzamykací mechanismus, nevhodné pro bodání, nutno dávat pozor na směr řezu, většinou nutnost použití obou rukou
Backlock – lockback
Nože se zadním zámkem lockback jsou silné, klasické a jednoduché. Nože se zadním zámkem (také známé jako lockbacky) zpopularizovala společnost Buck Knives ve 20. století. Zámek zadní části je závislý na zářezu v hřbetu čepele a otočné páce. Do zářezu v čepeli je zasunuta otočná páka, zatímco zarážka zabraňuje nadměrnému pohybu nebo vůli čepele v otevřené poloze. Stisknutí zadní pojistky umožní uvolnění čepele k uzavření nože.
Mezi výhody lockbacku patří spolehlivá pevnost, bezpečnost a obouruční provoz. „Tlačítko“ odemknutí vám při používání nože nepřekáží, což znamená, že je nepravděpodobné, že byste zámek náhodně uvolnili. Při zavírání také držíte své ruce mimo dráhu čepele, čímž se minimalizuje riziko pořezání.
Jednou nevýhodou je, že i když je možné uzamčení zavřít jednou rukou, není to tak jednoduché. Pravděpodobně budete muset při zavírání čepele věnovat zvýšenou pozornost, aby vám čepele nespadla na prsty jako gilotina.
Výhody: Obouruční použití, jednoduchost, bezpečnost a pevnost, snadné použití i v rukavicích
Nevýhody: Možná komplikovanější montáž po rozebrání nože, nutnost dávat pozor při jednoručním zavírání, možnost mírné vůle ve vertikálním směru – důsledek designu mechanismu
Tri Ad Lock – pouze firma Cold Steel
Cold Steel je možná nejznámější díky svému vynálezu zámku Tri-Ad®, který se v přísných testech prokázal jako jeden z nejbezpečnějších uzamykacích systémů na trhu. Tri-Ad®lock, navržený známým designérem nožů a spolupracovníkem Cold Steel Andrewem Demkem, využívá jedinečnou kombinaci funkcí, které výjimečně reagují na pozitivní i negativní tlak a byl testován na nosnost až 800 liber závěsných závaží.
- Čepel je osazena kolem dorazového čepu pro zvýšenou odolnost proti opotřebení. Dorazový kolík tlumí a rozděluje silový tlak z čepele.
- Dodatečný prostor je poskytnut, aby umožnil páce zapadnout hlouběji do zářezu v průběhu času v reakci na běžné opotřebení.
- Celý povrch zámku a spojky čepele lícuje. Mírně nakloněný zámek má tendenci tlačit zámek dovnitř pod tlakem místo ven.
- Otvory pro západku jsou vyrobeny s dodatečným prostorem na obou stranách, aby se umožnilo samovolné přizpůsobení časem a používáním.
Výhody: Extrémní pevnost a spolehlivost, vhodný pro těžkou práci, „samonastavování“ časem a používáním, obouruční mechanismus, snadné použití i v rukavicích
Nevýhody: Pružina je velmi silná, takže silnější palec je výhodou, nutnost dávat pozor při jednoručním zavírání
Linerlock
Liner lock nože jsou jednoduché a široce dostupné.
V moderní nožířské komunitě je nejrozšířenější typ zámku liner lock. Když se čepel otáčí do otevřené polohy, napnutá část kovu se zasune na místo a narazí na hrot čepele. Toto napětí udržuje nůž uzamčený v otevřené poloze s malou šancí nebo rizikem, že se vám během používání zavře na ruce.
Pokud budete nůž používat na náročné úkoly, měli byste vědět, že liner locky obvykle nejsou tak robustní jako jiné uzamykací systémy. Jsou stále dostatečně pevné, ale protože jsou obvykle vyrobeny z tenčího kusu kovu, jsou náchylnější k opotřebení například ve srovnání s masivním rámovým zámkem (Framelock).
Výhody: Jednoduchost, dostupnost, snadná údržba a skládání nože
Nevýhody: Teoreticky komplikovanější použití pro leváky, super pro běžné použití, ne tak vhodný pro tvrdou práci
Framelock
Nože s rámovým zámkem jsou silné, spolehlivé a hojné. Rámový zámek je velmi podobný liner zámku. Hlavní rozdíl je v tom, že místo kovové vložky sloužící jako západka slouží k uzamknutí nože samotný rám nože. Rámové zámky se často nacházejí na nožích s titanovou rukojetí, protože titan je velmi odolný vůči torzním silám. Tento systém zámků (někdy označovaný jako Reeve Integral Lock) vynalezl a zpopularizoval Chris Reeve.
Tento typ uzamykacího systému klade velkou část kovu na čepel, čímž zajišťuje silné zajištění při propichování, řezání, krájení a jiných náročných úkolech. Rámové zámky jsou viditelné u mnoha nožů střední a vyšší třídy, obvykle vyrobených z titanu. Na styčnou plochu se zvykne instalovat kovová vložka, pro zvýšení životnosti. Zajímavý je i fakt, že bezpečnost pojistky je zvýšena vlastně už jen tím, že nůž je pevně uchopen a ruka tlačí na samotný zamykací mechanismus.
Výhody: Pevnost, dostupnost, velmi snadná montáž a demontáž
Nevýhody: Mnohdy používán u dražších nožů, ne tak úplně obouruční, nutno dávat pozor při manipulaci, aby prsty nebyly na samotném listu, protože nůž se může těžko otevírat.
Compression Lock – pouze firma Spyderco
Kompresní nože jsou silné, jedinečné a zábavné.
Compression Lock je systém vyvinutý a patentovaný společností Spyderco. Převzetím tohoto popisu přímo od nich, Compression Lock je uzamykací mechanismus, který používá listovou pružinu z rozdělené vložky v rukojeti k bočnímu zaklínění mezi rampu na čepeli a dorazový kolík (nebo kolík kovadliny). Může to znít složitě, ale funkčně tento systém vyniká svou bezpečnou obsluhou jednou rukou.
Zatímco jeho síla je podstatně vylepšena u kompresního zámku, jeho jednoduché použití stále umožňuje bezpečné a snadné zavírání nože jednou rukou jako u liner zámku.
Mnohdy bývá nesprávně označován a porovnáván jako opačný linerlock, což ale vůbec není pravda, protože Compression Lock je mnohem pevnější a jednodušší na používání.
Výhody: Vysoká spolehlivost a pevnost, velmi hladký chod, vysoká bezpečnost při zavírání, protože prsty nejsou v dráze čepele, dokonalé jednoruční ovládání (pro praváka)
Nevýhody: Není zcela optimální pro leváky
Axis Lock, Clutch Lock, Crossbar Lock a podobné ..
Uzamykací nože AXIS jsou obouruční, silné a zábavné.
Tento uzamykací systém původně vyrobili a patentovali v roce 1988 nožíři Bill McHenry a Jason Williams, kteří pak prodali práva na mechanismus společnosti Benchmade, která ho přejmenovala na zámek AXIS a od té doby ho používá v desítkách ikonických modelů nožů dodnes. A zatímco platnost samotného patentu vypršela v roce 2018, což vedlo k vývoji podobných mechanismů od jiných výrobců nožů, značka a ochranná známka zámku AXIS zůstává u Benchmade a stále se používá v jejich návrzích.
Zcela obouruční AXIS Lock je provozně jedním z nejintuitivnějších systémů, ale popsat mechanismus není až tak jednoduché. Omega pružiny napínají lištu AXIS proti zářezům v čepeli. Potáhněte lištu AXIS dozadu, abyste vytvořili dostatečnou vůli, aby se čepel otáčením otevřela nebo zavřela. Omega pružiny zajišťují blokovací napětí mezi dorazovým kolíkem a tyčí AXIS. AXIS lock má většinou velmi hladký chod, kdy čepel po uvolnění volně padá.
Výhody: Opravdu obouruční typ pojistky, intuitivní způsob používání a velmi hladký chod, vysoká pevnost
Nevýhody: Možnost zlomení ‚Omega‘ pružiny - nutná výměna, relativně komplikované skládání nože při údržbě a velké množství dílů
Ball Bearing Lock – pouze Spyderco</ p>
Patentovaný kompresní zámek, který zaklínuje kuličkové ložisko mezi pevnou kovadlinu a hrot čepele. Mechanismus slouží také jako zarážka k držení čepele v zavřené poloze. Používá se podobně jako Axis Lock, ale místo Omega pružin slouží k pohybu mechanismu klasická spirálová pružina.
Jedná se o velmi pevný typ zámku, který se snadno a intuitivně používá. Je použitelný i v rukavicích, což je velká výhoda a prsty nejsou v dráze čepele při zavírání.
Kuličkové ložisko je volně ukotveno a rotuje při používání, takže je téměř nemožné ho opotřebovat.
Výhody: Opravdu obouruční typ pojistky, intuitivní způsob používání a velmi hladký chod, vysoká pevnost, možnost používání i s rukavicemi
Nevýhody: Omezená dostupnost modelů s daným mechanismem
Button Lock
Nože s tlačítkovým zámkem jsou spolehlivé, odolné a často se vyskytují v automatech.
Stisknutím tlačítka se uvolní zablokování a převezme napětí pružiny. Vnitřní pístový systém je zodpovědný za zablokování v otevřené i zavřené poloze. U nožů s ručním uzamykáním tlačítek je k otevření potřebný otvírací mechanismus, jako je flipper nebo palcový kolík.
Výhody: Velmi snadné používání, veškerá akce se spouští stisknutím tlačítka, u manuálních nožů velmi hladký chod a bezpečné používání, protože prsty jsou mimo dráhu čepele při zavírání
Nevýhody: U některých designů nutno dávat pozor, aby se náhodou při používání nestisklo tlačítko a neuvolnila se čepel.
Pevný nůž
Co dodat, pro maximální pevnost je třeba pevný nůž! :) :)
Typy zámků nožů mohou být dost komplikované, ale doufejme, že po přečtení tohoto článku v tom máte alespoň trochu jasno. Při běžném používání se méně staráte o typ zámku na svém noži a více o to, zda váš nůž vyhovuje vašim potřebám a odpovídá vašemu vkusu, protože většina uvedených zámků je při běžném používání naprosto bezpečná a spolehlivá.