ÚDRŽBA ZAVÍRACÍCH NOŽŮ
Nosíte u sebe nůž každý den? Určitě jste se již vícekrát dostali do situace, když jste potřebovali něco uříznout nebo nakrájet, tehdy se hodí mít jeden po ruce.
Podíváme se blíže na údržbu zavíracích nožů, konkrétně na mazání ložisek. Správný postup totiž může výrazně prodloužit životnost nože a zaručí, že bude spolehlivě fungovat za každých podmínek.
Začněme pěkně od základů. Na údržbu budeme potřebovat nářadí, abychom se dostali až k jádru problému.
- Skrutkovač (ideálně s vyměnitelnými bity)
- Papírové utěrky
- Vatové tyčinky
- Stlačený vzduch
- Hadřík z mikrovlákna
- Lepidlo na šrouby (modrý Loctite nebo jiná značka)
- Lubrikant (KPL)
- Izopropylový alkohol
- Odstraňovač koroze
- Mazací guma
ROZEBRÁNÍ
Opatrně odstraníme všechny šrouby z nože. Pokud šroub nepovolí, nesnažíme se jej odstranit násilím, pouze bychom tím zničili hlavičku. Kromě toho, že to nevypadá dobře, můžeme tak vážně poškodit hlavičku. Důvodem může být, že nože od výroby mají lepené šrouby. V takovém případě je stačí ohřát fénem nebo horkovzdušnou pistolí a následně je odšroubovat. Je dobré udělat si v šroubech pořádek, abychom je při skládání nože vrátili na správné místo.
ČIŠTĚNÍ
Pokud nůž nechceme rozebrat, hodí se stlačený vzduch, nejlépe s dlouhou tenkou tryskou. Navlhčíme papírovou utěrku alkoholem a vyčistíme všechny rovné povrchy. Třeba být obzvláště opatrný při čištění čepele, abychom se nepořezali. Na záhyby a do úzkých prostorů použijeme vatovou tyčinku. Samozřejmě nezapomeňme, že třeba očistit šrouby od lepidla. Firma KPL přišla na trh s kompletní čistící sadou, abychom měli vše potřebné v jednom balíčku.
Občas se na noži objeví nechtěná patina nebo skvrny, které vznikly používáním. Vezmeme starou mazací gumu, trochu minerálního oleje a přetřeme dané místo. Předtím, než budeme pokračovat, musíme odstranit rez.
MAZÁNÍ
Důležité je i samotné mazání nožů. Nezáleží na tom, jaké máte ložiska, špína se k nim dostane vždy. Dobré nejsou ani suché ložiska. Proto je vhodné občas promazat čep i ložiska. Postačí jen pár kapek a rozdíl je hned cítit. Pozor, abychom to nepřehnali s aplikací, příliš mnoho maziva způsobí jeho vytečení/únik mimo nůž. Maziva od firmy KPL mají tenkou jehlu, která se dostane až k ložiskům i bez toho, abychom nůž museli rozebírat. Na výběr je ze dvou typů maziva, KPL Original s olejovitou konzistencí pro ošetření ložisek, a viskóznější KPL Heavy, který je určen pro zarážku (detent ball) držící čepel v zavřené poloze.
Co je na mazivech KPL tak zajímavé? S jejich výrobou začal inženýr se specializací na vývoj maziv a zároveň nadšenec do nožů. Svou profesi a vášeň spojil do jednoho s cílem vyrobit ten nejlepší lubrikant na světě. KPL drží nečistoty a kovové částice uvnitř suspenze a tak zabraňuje opotřebení čepu a ložisek.
SLOŽENÍ NOŽE
Postupujeme v opačném pořadí, jak jsme nůž rozebírali. Při nožích s pojistkou AXIS-Lock je postup trochu složitější. V takovém případě je dobré se podívat na YouTube a nechat si poradit od lidí, kteří si tím už prošli. Šrouby můžeme zalepit kapkou lepidla na šrouby, zabrání to jejich pozdějšímu uvolnění. Čepel vycentrujeme pomocí šroubu na čepu a dotáhneme ji tak, aby se čepel snadno otevírala a zavírala.
Broušení nožů jsme shrnuli už v předešlých článcích tu a tu.
Doporučujeme z naší nabídky
Victorinox Swiss BANTAM 0.2303 červený
Böker Plus AKS-74 DAMAST 01KALS75DAM
Spyderco Endura 4 Lightweight Black Flat Ground C10FPBK