BLACK BLADE FRIDAY JE TADY!
BLACK BLADE FRIDAY JE TADY!

Více než 2 000 produktů ve slevě

Otevírací mechanismy

V průběhu let výrobci kapesních nožů neustále přicházeli s novými mechanismy, které by usnadňovaly používání jejich produktů. Jednou z výzev, která vzbudila investičního ducha mnohých inženýrů, bylo otevírání čepele jednou rukou. Kromě jednodušších řešení, byly vyvinuty i propracovanější systémy, například v oblasti pružinových mechanismů. Již v polovině 19. století se v obchodních dokumentech společnosti Solingen objevil výraz „vyskakovací nůž“. Bohužel, v nedávné minulosti některé otvírací mechanismy přišly o svou dobrou pověst a v Německu jsou dokonce zakázané. Patří sem „drop knives“, při kterých čepel vypadne z rukojeti, jakož i nože OTF, jejichž čepele vyskočí z předního konce rukojeti pomocí pružiny. V následujícím textu jsou podrobněji popsány nejběžnější mechanismy pro otevírání klasických i moderních kapesních nožů.

Nail Nick

Nail Nick, nazývaný též „drážka na nehet“, je zářez vtlačen do čepele, který pomáhá při otevírání nože. Tato osvědčená pomůcka na otevírání je dodnes součástí standardní výbavy obouručních nožů. Někdy se v tradičních amerických kapesních nožích nail nick pořizuje jako dlouhá drážka, která je rovnoběžná se zadní částí čepele. V anglickém technickém jazyce se jí říká i "long pull". Pokud složená čepel nabízí konečkům prstů palce a ukazováčku dostatek místa pro takzvané klešťové uchopení, tak moderní nože z estetických důvodů vynechávají drážku v čepeli.

knifestock blog - otvaracie mechanizmy nail nick

Flipper

Kapesní nůž s flipper-em má kořen čepele tvarovaný tak, že když je zavřená, vyčnívá ze zadní části rukojeti malá páčka – nazývaná také "nos". Pokud se tato páka zatáhne špičkou ukazováčku, čepel se vyhodí z rukojeti. Funguje to tím lépe, čím je čepel lehčí, a proto je i mnoho nožů vybavených čepelí uloženou v kuličkových ložiskách. Užitečným se stává i samotný pohyb zápěstí. Když je čepel otevřená, malá páčka (nos) obvykle slouží jako chránič prstů. Variantou této pomůcky na otevírání je tzv. "Front flipper", kde krátké prodloužení kořene čepele tvoří páku, která vyčnívá těsně nad konec rukojeti. Zoubkování poskytuje palci nebo ukazováčku lepší uchopení, při vytočení čepele z rukojeti.

knifestock blog - otvaracie mechanizmy flipper

Thumb Stud

Thumb stud slouží jako "rukojeť" pro hrot palce, pomocí čehož je možné čepel otevřít jednou rukou. K dispozici jsou pevné thumb stud, jiné je možné odšroubovat nebo dokonce posunout zepředu dozadu čepele. Pro leváky jsou některé nože opatřeny "rukojetí" na obou stranách. Thumb stud kromě své praktické funkce může zaujmout i designovým prvkem, jehož materiál a tvar je přizpůsoben vzhledu nože. Vzory si můžete vybrat od jednoduchých válcových tvarů, až po malé stupňovité kužely.

knifestock blog - otvaracie mechanizmy thumb stud

Blade Lifter

Pod pojmem blade lifter chápeme malé desky nebo disky, které jsou našroubovány na zadní část čepele. Boční výčnělek plní stejnou funkci jako špic palce (thumb pin). Trocha složitější konstrukce spočívá v zahloubení zdvihače čepele do odpovídajícího výklenku v zadní části čepele tak, aby byly obě v jedné rovině.

knifestock blog - otvaracie mechanizmy blade lifter

Thumb Hole

Americký výrobce Spyderco uvedl na trh v roce 1981 svůj první kapesní nůž. Čepel tohoto nože měla otevřený kruhový otvor. Tato ochranná známka, dnes známá jako „SpyderHole“, je jednoduchým a praktickým pomocníkem při otevírání. Pokud zatlačíte špičkou palce na otvor, čepel se dá snadno vyklopit z rukojeti. Tato myšlenka se následně ujala a kolísal mnoha dalšími výrobci nožů. Praktické otvory pro čepele jsou stejně vhodné pro praváky i leváky.

knifestock blog - otvaracie mechanizmy thumb hole

Switchblade/Lever-Lock

Kapesní nože známé jako „Switchblade“ mají pružinový mechanismus, jehož historický původ evidujeme někdy v 19. století a který nebyl zjevně nikdy patentovaný, protože ho používali více výrobců příborů v Solingenu. Konstrukce je založena na listové pružině podélné namontované na povrchu rukojeti, která udržuje napínací zajišťovací čep, který při zavření blokuje kořen čepele. Uvnitř rukojeti je umístěna vyhazovací pružina, která způsobí, že čepel vyletí z rukojeti, po zvednutí čepu. Toto se děje pomocí malé páky. Aby se zabránilo náhodnému spuštění mechanismu, je možné páku sklopit dopředu. Páka tak slouží i jako spoušť, jakož i bezpečnostní zařízení (Lever-Lock).

knifestock blog - otvaracie mechanizmy lever-lock

Ostatné otváracie mechanizmy (Spring Assist)

Kromě tradičního systému Lever-Lock existuje pestrá paleta moderních pružinových mechanismů. V zásadě lze rozlišit dva typy nožů: automatické pružinové nože a kapesní nože s pružinovými pomocnými otevíracími pomůckami, které se v angličtině nazývají "Spring Assist". Rozdíl je v tom, že u automatických nožů tlačítko, páka nebo šoupátko spustí pružinový mechanismus, který pak čepel sám otevře. U systému s pružinou, musí být čepel posunuta manuálně až do určitého úhlu otevření předtím, než pružinový mechanismus vystřelí čepel do konečné polohy. Naše osvědčené modely SpeedLock představují automatické nože: zde je spirálová pružina navinuta kolem osy čepele pod napětím, když je čepel složená. Stisknutím tlačítka se pružina uvolní, což pak způsobí, že čepel vyskočí z rukojeti. Systém Outburst vyvinutý společností CRKT je známým příkladem pružinového mechanismu.

knifestock blog - ostatne otvaracie systemy nozov

Autorem použitých fotografí je společnost Böker a jsou dostupné na této adrese.