BRITVY
Symbol gentlemanstva, britvy tvarovaly historii a tváře mnoha mužů po celá staletí. Tento fascinující nástroj je symbolem ostrosti. Pojďme se společně ponořit do hloubky a prozkoumat, co je na britvách tak fascinujícího a jak se měnily během své dlouhé a bohaté historie.
HISTORIE
Potřebu zkracovat svou vousatou korunu krásy pocítili muži již 100 000 let př. n. l. Tehdy svou bradku odstraňovali pomocí mušlí, konkrétně jejich ostrých okrajů. Změna nastala přibližně před 30 000 lety př. n. l., kdy se objevily pozůstatky prvních břitev na holení. Byly vyrobeny z křemencové čepele, která byla dostatečně ostrá. Nevýhodou však bylo krátké trvání „ostrosti“, neboť křemenec je známý svým rychlým otupením. Další výrazný přelom nastal před 5000 lety, kdy se začaly konstruovat první měděné břitvy v okolí Indie a Egypta.
Egyptská břitva z dávnověku
K velkému přelomu došlo v 18. a 19. století v Anglii, konkrétně v městě Sheffield, které je dodnes považováno za nožířské srdce Anglie. Nástroj s krycím názvem „hrdlorez“ byla bohatě zdobená břitva s konkávní ocelovou čepelí. Jelikož byla velmi ostrá, bylo nutné s ní zacházet opatrně. Nejeden zákazník totiž odcházel od holiče s různými drobnými poraněními.
Později se do popředí dostala skládací břitva, kterou měl na svědomí William Henson. Ačkoli zpočátku lidé „bručeli“ kvůli méně kvalitnímu materiálu, vývoj ocelářského průmyslu způsobil velký boom. Břitvy se rozšířily do celého světa jako věrné nástroje pro pány na úpravu tváře a nebylo pochyb, že každý gentleman musel vlastnit alespoň jeden takový exemplář.
Skládací břitva 'William Henson'
ZAJÍMAVOSTI Z EGYPTSKÉ HISTORIE
V minulosti měly dlouhé brady i holení různé významy, odrážející danou kulturu či víru. V Egyptě si zpočátku své vousy a vlasy pěstovali, splétali je do copů, které by jim mohla závidět nejedna slovenská děva, a na znak bohatství je sypali prachem ze zlata. Tento trend však nevydržel dlouho. Dlouhá brada a vlasy se začaly spojovat s agresivními zvířecími pudy, což vedlo k jejich postupnému zkracování na znak civilizovanosti. Odstraňovaly se nejen vlasy a vousy, ale také řasy či obočí. Holení se postupně stalo každodenní mužskou rutinou, která pro ně byla natolik důležitá, že si pořizovali vlastní unikátní holicí nástroje. Bohatí Egypťané však neztráceli čas tím, že by se holili sami. Každý z nich měl svého vlastního holiče, v některých případech si je dokonce nastěhovali k sobě domů, aby je měli vždy po ruce.
POPIS, PARAMETRY A TYPY BŘITEV
Jelikož holí čepel, začněme s ní. Čepel břitvy se liší svým materiálem, výškou či zdobením.
Jako materiál lze použít klasickou uhlíkovou ocel, moderní břitvy používají i nerez. Primární rozdíl je v odolnosti proti korozi a jednoduchosti broušení.
Uhlíkovky vyžadují větší péči, ale zato se snadno brousí a díky velmi jemné struktuře lze dosáhnout extrémní ostrosti.
Nerez je mnohem jednodušší na údržbu, ale broušení bývá obvykle o něco obtížnější, i když použitím kvalitního brusiva a lešticích past lze také vytvořit skvělé ostří.
Výška čepele – představuje základní rozdíl mezi čepelí břitvy. Měří se mezi ostřím a hřbetem čepele a její velikost se udává v anglosaských palcích (inch) s rozdělením na zlomek 1/8. Jeden palec (inch) se rovná 25,4 mm.
To znamená, že břitva s čepelí 5/8 se rovná 15,875 mm.
Příklad: (25,4 x 5) / 8 = 15,875 mm
Můžete najít rozlišení rozměru se zlomkem 1/16, kdy 6/8 = 12/16.
Pokud jste se dosud břitvou neholili, doporučujeme vám velikosti 4/8 nebo 5/8.
Zdobení čepele – na čepeli břitvy se může nacházet různá výzdoba nebo popis od výrobce. Čepele mohou být zdobeny rytím, gravírováním, zlacením, ražením či barvením.
Výběr zdobení čepele záleží na vašem vkusu, zdobení nemá vliv na efekt holení.
Výbrus čepele – se rozděluje podle způsobu zhotovení čepele na výbrus jednostranný a oboustranný.
Jednostranný výbrus (je z obou stran), ale nejprve byla vybroušena jedna strana čepele a následně druhá. Při oboustranném výbrusu se čepel břitvy brousí z obou stran současně.
Ostří břitvy může být přímé nebo prohnuté. Nejpoužívanější výbrusy jsou následující:
Rukojeť nebo držadlo pomáhají lépe uchopit břitvu během holení. Francouzský typ břitvy držadlo neobsahuje a břitvu je možné držet jen za krček.
Tulej je část břitvy, do které se čepel zavírá, aby byla chráněna před poškozením. Tulej je spojena nýty, lepením nebo je vyrobena z jednoho kusu.
BROUŠENÍ A ZKOUŠKA OSTŘÍ
Břitva se brousí na brusném kameni se zrnitostí alespoň 8000, ideálně 12000. Doporučuje se používat syntetické kameny pro jejich homogenitu a minimální pravděpodobnost výskytu kazů, které by mohly ohrozit ostří během procesu broušení. Na kameni břitvu brousíme tak, že ji položíme naplocho na srovnaný brusný kámen a opatrně ji táhneme po kameni ostřím napřed. Když dojdeme na konec, přes hřbet břitvu překlápíme na druhou stranu a proces opakujeme i pro druhou stranu ostří. Musíme dodržovat stálý mírný tlak po celé délce ostří, aby nedošlo k jeho postupnému nesymetrickému zbroušení, což by ovlivnilo kvalitu oholení. Ostří se pak před každým holením obtahuje na obtahovacím řemeni, čímž dojde k vytáhnutí ostří a zahlazení nerovností, které by mohly vést k pořezání během holení. Obtahování na řemeni se provádí (na rozdíl od broušení na kameni) hřbetem napřed, aby nedošlo k poškození řemene a nabroušeného ostří. Po dosažení konce řemene břitvu opět přes hřbet překlápíme na druhou stranu a proces opakujeme. Nejlepší řemen je ruský juchtový, což je koňská kůže ze Sibiře. Ostří břitvy se kontroluje takto:
Břitvu otevřeme a chytíme ji do své dominantní ruky ostřím nahoru.
Mezi palec a ukazovák druhé ruky vezmeme vlas tak, aby většina vlasu byla schovaná a volně přečníval dĺkou cca půl centimetru.
Daný vlas zlehka přiložíme k ostří. Musíme dávat pozor, abychom se prsty nedotkli ostří, protože je křehké a jeho poškození znamená kompletní přebroušení břitvy, abychom vytvořili nové ostří.
Lehce přitlačíme vlas proti ostří. Pokud břitva vykoná čistý řez a kus vlasu odskočí, je břitva správně nabroušena.
Vlas povytáhneme tak, aby byl viditelný cca půl centimetru a postup postupně opakujeme pro celou délku ostří.
Obzvláště v profesionálních holičstvích se ještě před nanesením mýdla na tvář pokožka napařuje horkým, vlhkým ručníkem, aby vousy změkly a povystoupily z pokožky. Tím je dosaženo maximální hladkosti pokožky – dokonalé oholení a minimalizace podráždění pokožky na tváři.
Na rozdíl od běžného nože se břitva vyznačuje především ostřejším úhlem ostří a také tím, že není opatřena hrotem, aby se během holení nikdo nemohl zranit bodnutím či píchnutím. Čepel břitvy musí být vyrobena z kvalitní a tvrdě kalené oceli (i za cenu vyšší křehkosti), aby se dala břitva dobře nabrousit a držela ostří. Břitvu nelze používat k jiným účelům z důvodu velmi křehkého ostří, které se snadno vyštípne. Břitvy bývají prakticky téměř vždy (s výjimkou japonských) vyrobeny jako sklápěcí resp. zaklapávací, opět z důvodu ochrany ostří proti poškození a ochrany uživatele před pořezáním v době, kdy břitva není používána.
TECHNIKA HOLENÍ BŘITVOU
Břitva je přímým předchůdcem žiletek. Vlastní technika holení vousů je velmi podobná technice holení žiletkou. Při holení vousů je tvář holeného muže pokryta hustou pěnou z holicího mýdla či krému za účelem vhodné modifikace fyzikálních vlastností vousů (změkčení a zvlhčení). Holič břitvou opatrně klouže pod úhlem přibližně 20 až 30 stupňů po napnuté kůži a odřezává pomocí jejího ostrého ostří vousy, které z břitvy průběžně oplachuje společně s pěnou. Tato práce vyžaduje praxi a zručnost, aby nedošlo k poranění pokožky holeného muže. Holičští učni se učili holit břitvou tak, že z povrchu nafouknutých balónků stírali čepelí břitvy mýdlovou pěnu, což si vyžaduje potřebný cit v ruce. V případě drobného pořezání se na ranku aplikuje kamenec, jehož silné stahovací účinky zastavují krvácení.
Z historie: V dobách, kdy převládala fyzická práce, měli pracovníci některých profesí tak unavené a zhrublé ruce (např. kameníci, kováři), že se nemohli břitvou ani sami oholit. Proto je buď holila manželka, nebo museli chodit k holiči. To se týkalo i starců, kteří trpěli třesem rukou.
NĚKOLIK PŘÍKLADŮ Z NAŠÍ NABÍDKY
Böker 14er Carbon
Böker Celebrated Curly Birch
Böker Butterfly Gunmetal
Böker Damascus Horn
Böker Barbarette Black and Red
Břitva je jedinečný nástroj, který tvaroval historii a strniště mužů po celé věky. V naší moderní době je břitva romantickým návratem do minulosti. I když je v některých úkonech opravdu nenahraditelná. Pro všechny jemné a ostré detaily, stejně jako pro úplně hladké oholení, těžko najdete vhodnější nástroj.